Sizin İçin Farklı Projeler Tasarlıyoruz...

Java Script nedir ? Nasıl kullanılır ?

Java script bir tür programlama dilidir. Ancak tam bir programlama dili diyemeyiz. Çünkü Java Script ile baslı basına programlar yazamazsınız. Yazdığınız her java script uygulaması illa ki bir browsera ihtiyaç duyar. Yani browsersiz bir java script hiç bir ise yaramaz. Java Script uygulamaları dediğimiz şeyler NotePad’de yada herhangi bir metin editöründe yazılmış kodlar yığınıdır.

Ve bu kodlar bildiğimiz HTML belgeleri içerisine yerleştirilirler ve bir browser onları yorumlayana kadar hiç bir is yapmadan öylece dururlar. Ne zaman ki bir browser HTML belgesini yorumlamaya baslar ve sıra onların yorumlanmasına gelir iste tam o noktada java script kodları browsera emirler yağdırmaya , onu sevk etmeye başlarlar.

Herselin yerli yerine oturduğundan emin olmak için kısa bir hatırlatma yapalım. Yazdığımız HTML kodlarından oluşan .htm belgeleri serverda yada kendi bilgisayarımızda bir browser tarafından açılana kadar hiç bir ise yaramazlar. Sadece bir browser tarafından görüntülenmeye başlandığında bir şeyler ifade etmeye başlarlar. Java Script de bu yönden HTML’e benzer ve bu benzerliğe güvenerek html belgelerinde html kodlarının yanibasinda hatta iç içe bulunur. Ancak Java Script ve HTML arasındaki en büyük fark (aslında sadece bir benzerlik var) HTMLnin browsera son derece statik , durağan , işler yaptırmasıdır. “Su resmi şuraya koy , yanına da sunu yaz , ama sayfanın su renk olmasına da dikkat et” tarzı son derece ezberci talimatlar veren HTML’e inat Java Script “eğer ziyaretçinin browseri suysa sayfayı şuraya yönlendir , ziyaretçi şurayı tıkladığında su resmi bu resimle değiştir, formun su bölümü bos kalırsa beni uyar” gibi emirler yağdırır browsera.

Java Script öğrenmekten kastettiğimiz şey browserlara anladığı dilden is yaptırabilmektir. Ancak bu noktada hemen bir parantez açmakta fayda var. Browserlarla anladıkları dilden konuşacağız ancak her browser (en azından bir süre daha) maalesef ayni anlayışta olmuyor. Eski kuşak bir Internet Explorer , Netscape Navigator ya da Opera ya da Neoplanet yada diğer browserlar maalesef ayni anlayışta olmuyorlar. Internet Explorer’in seve seve yerine getirdiği bir Java Script emri Netscape Navigator tarafından görmezlikten gelinebilir yada Opera tarafından bir hata mesajı ile karşılanabilir. Bu nedenle Java Script emirlerini hazırlarken tüm browserlarin , en azından IE ve Netscape’in , anlayacağı dilde olmalarına dikkat etmeliyiz.

Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Olarak

Trabzon

başta olmak üzere Doğu Karadeniz , İstanbul ve Ankara gibi ülkemizin büyük nüfuslu şehirlerinde

web tasarım

hizmet vermektedir. 2003 yılından beri web tasarımı ve online yazılım üzerine çeşitli teknolojilerde kendimizi geliştirerek müşterilerimizin taleplerine çözümler üretiyoruz.

Müşterilerimizin hedefleri ve kurumsal yapıları doğrultusunda analiz yaparak günümüzün teknolojilerine uygun ve modern

web sayfaları

tasarlıyoruz

. Hazır sistem tercih etmeyen firmamız sıradan çalışmalar yerine daha konsept ve farklılık yaratacak çalışmalar geliştirmeyi ilke edinmiştir.
Turkuaznet Resmi Web Sayfasıdır. Bilgi ve görsellerin izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2017 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir.