Sizin İçin Farklı Projeler Tasarlıyoruz...

UI ve UX Kavramları

Son yıllarda internet dünyasının olgunlaşmasıyla beraber ortaya çıkan Türkçesiyle UI (User Interface) kullanıcı arayüzü ve UX (User Experience) kullanıcı deneyimi kavramları birbirleriyle ilişkili ve iç içe geçmiş bununla birlikte birbirlerinden çok farklı kavramlardır. Kısaca tanımlarsak UI arayüz tasarımıdır. Arayüz tasarımcısı sitenin grafik tasarımını, renk paletlerini, butonlarını, font, sayfa düzeni gibi bileşenlerine karar verir ve hazırlar. UX ise ölçüm ve testlere dayalı bir çok veriye göre sitenin potansiyel ziyaretçilerinin memnuniyetini sağlamak için gerekli içerik ve yerleşimleri tasarlar ve stratejileri belirler. 

Kullanıcı arayüz tasarımcısı yaratıcı bir bakış açısıyla hayal dünyasını tasarıma dönüştürürken. UX tasarımcı kullanıcı, pazar ve saha araştırması gibi istatistikleri kullanır, site analizlerini inceler, taslak çalışmalarda gerçekleştirdiği testlerle ziyaretçilere doğru içerikleri ve yerleşimi sunarak sitenin doğru bir şekilde yönetilmesine olanak sağlar. 
UI ve UX kavramları genelde beraber kullanılır ve internet sektöründe genelde bu iki farklı işi aynı kişinin yapması beklenir. Ancak Başarılı bir proje ortaya koymak ve kaliteyi arttırmak için UI ve UX gibi birbirinden farklı yetenekler ve tecrübeler gerektiren işleri uzmanının yapması çok daha doğru olacaktır. 

Özetleyecek olursak UI tasarımcı Grafik tasarım, kurumsal renklerin belirlenmesi, arayüz tasarımı, illüstrasyonlar, site mimarisi ve biliyorsa html ve css ile frontend için projeyi teslim eder. UX tasarımcı ise pazar ve saha araştırması, örnekleme, senaryolar, kişisel deneyimler, sistem izleme, çeşitli testler ve deneyler, verileri inceleme gibi işlerle en doğru ve mükemmel kullanıcı memnuniyetini sağlar. UX tasarımcılar genelde tasarım kökenlidir ancak buna gerek bile yoktur. Kavramsal ve felsefi bakış açısıyla site ile ilgili farklı konularda da bilgi sahibi olmak ve bunları koordineli bir şekilde kullanarak sorunsuz ve kolay bir şekilde site kullanıcılarının memnuniyet sağlamak asıl amacıdır. 
Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Olarak

Trabzon

başta olmak üzere Doğu Karadeniz , İstanbul ve Ankara gibi ülkemizin büyük nüfuslu şehirlerinde

web tasarım

hizmet vermektedir. 2003 yılından beri web tasarımı ve online yazılım üzerine çeşitli teknolojilerde kendimizi geliştirerek müşterilerimizin taleplerine çözümler üretiyoruz.

Müşterilerimizin hedefleri ve kurumsal yapıları doğrultusunda analiz yaparak günümüzün teknolojilerine uygun ve modern

web sayfaları

tasarlıyoruz

. Hazır sistem tercih etmeyen firmamız sıradan çalışmalar yerine daha konsept ve farklılık yaratacak çalışmalar geliştirmeyi ilke edinmiştir.
Turkuaznet Resmi Web Sayfasıdır. Bilgi ve görsellerin izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2017 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir.